ARCHIWUM
Katolickie Przedszkole w Czechowicach-Dziedzicach

ROK SZKOLNY 2013/2014


Starszaki na Orliku
Dzięki zaproszeniu pani Marty Raś, mamy KACPERKA, 24 czerwca br. grupa starszaków miała okazję zwiedzić  Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłoodowskiej - Curie w Czechowicach - Dziedzicach i chociaż do rozpoczęcia przez nich tego poziomu edukacji jest jeszcze sporo czasu to bardzo zaciekawiło ich zwiedzanie nowego miejsca. Zobaczyliśmy między innymi sale z języka angielskiego, salę geograficzną z przestrzennymi mapami na ścianach oraz salę z biologii z prawdziwymi zwierzakami w akwarium. Dzieciom bardzo spodobała się bogato wyposażona biblioteka oraz ogromna, jak dla przedszkolaka sala gimnastyczna. Jednak głównym punktem programu było zwiedzanie boiska „Orlika” i zorganizowane przez Panią Bożenę (nauczycielkę˝? w-f) zawodów sportowych. Po obowiązkowej rozgrzewce oraz krótkim wstępie o zasadach gry fair- play, dzieci zgodnie podzieliły się na trzy druźyny i rozpoczęła się rywalizacja. Walka była bardzo wyrównana, dzieci z duźym zaangażowaniem wykonywały zadania: turlanie piłki do celu, sztafeta, skakanie na skakance, kozłowanie piłki i wiele innych konkurencji pozwoliły wyłonić zwycięzców. Wygrana nie była jednak najważniejsza, bowiem wszyscy zawodnicy otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez panią Martę. Po krótkiej przerwie na słodkiego, pysznego rogalika specjalnie upieczonego przez babcię Kacperka, za które bardzo jej DZIĘKUJEMY, dzieci wróciły do gry, tym razem rozegrły mecz piłki nożnej na dużym boisku. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka, wróciły do przedszkola zmęczone, ale bardzo zadowolone z udanej zabawy, za którą jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Marcie:)

Dzieci z Kółka Teatralnego w Teatrze Lalek BANIALUKA
23 czerwca dzieci należące do Kółka Teatralnego wzięły udziaďział w wydarzeniu, które podsumowało ich artystyczne dokonania i nagrodziło wysiłek włoźony w występy i zajęia. Udały się na wycieczkę do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie obejrzały spektakl pt ”Calineczka”. Po zakończeniu przedstawienia dzieci zostały zaproszone przez aktorów na scenę, gdzie poznały lalki oraz sposoby ich animacji. Każdy z małych aktorów mógł ożywić  pacynki, kukiełki, marionetki i jawajki. Po zabawie udaliśmy się za scenę i szukaliśmy rekwizytów z obejrzanego przedstawienia. W dalszej części warsztatów aktorzy opowiadali nam, jak powstaje profesjonalne przedstawienie i jak wiele osób musi nad tym pracować. Odwiedziliśmy panią krawcową, która właśnie szyła stroje do kolejnego występu, pracownię plastyczną oraz warsztat stolarski, gdzie powstają dekoracje oraz nowe lalki. Obejrzenie spektaklu a potem warsztaty, dzięki którym mogliśmy zobaczyćwszystkie zakamarki teatru to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci młodych i obiecujących adeptów sztuki teatralnej.

Pożegnanie Starszaków
18 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pożegnania Starszaków”.  Dzień ten obfitował w wiele radodości ,łez, pięknych strojów, kwiatów, prezentów, wzruszonych rodziców i pracowników przedszkola. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci z każdej  grupy, które żegnały Starszaków prezentując swoje taneczne, aktorskie umiejęności. Najstarsze przedszkolaki wypowiedziały  i wyśpiewały mnóstwo pięknych podziękowań, pamiiętając o wszystkich pracownikach przedszkola. Podczas uroczystości zaprezentowały wiersze, tańce, piosenki, które są związane z różnymi krajami Europy – pokazjąc nam wszystkim swoje plany i marzenia wakacyjne. Podczas uroczystości pożegnała nas pani dyrektor oraz ksiądz Prałat Henryk Satława, rodzice Starszaków a przede wszystkim dzieci -  ich słowa wzruszały do łez... Starszaki otrzymały od pani dyrektor i wychowawców grup słowa otuchy na nową drogę edukacyjną oraz dyplomy przedszkolaka i ciekawe pamiątki. Starszaki od kolegów z młodszych grup otrzymały kolorowe teczki  na prace plastyczne oraz ozdobione ołówki,  którymi łatwiej będzie pisać litery w szkole.

Spotkanie z organistą
W czwartek 12.06. 2014 r. dzieci z grupy III oraz IV wraz z Paniami udały się na spotkanie z Panem Organistą z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Pan Andrzej Kapias przedstawił dzieciom, w jaki sposób działają organy. Zgadywaliśmy ile dźwięków są w stanie wygrać organy. Mieliśmy przyjemność zobaczyć, jak zostaje do piszczałek wprowadzane powietrze, aby wydały z siebie dźwięk. Poznaliśmy rodzaje tonu dźwięków: piano, mezzoforte, forte. Na zakończenie naszego spotkania wspólnie do akompaniamentu z organ odśpiewaliśmy pieśń pt.: "Abba Ojcze". Serdecznie dziękujemy obu Panom Organistom, którzy z chęcią przybliżuyli nam warsztat swojej pracy za poświęcony czas i zaangażowanie.

Przedstawienie Teatru Lalek "Pinokio" z Nowego Sącza
16 czerwca dzieci z wszystkich grup uczestniczyły w wydarzeniu artystycznym, jakim był spektakl „Niezwykły Przyjaciel” w wykonaniu Teatru Lalek PINOKIO z Nowego Sącza. Historia opowiadała o niezwykłej przyjażni małego chłopca Maćka i byka Rogatego.  Pewnego razu chłopiec dowiaduje się, że jego przyjaciel byk ma zostać sprzedany na targu. Razem postanawiają wyruszyć w poszukiwaniu nowego domu. Ich celem staje się czarodziejska szklana góra. Na swojej drodze spotykają jednak złego króla Trolla, którego udaje się zwyciężyć dzięki przyjaźni bohaterów. Dzieciaki na pewno na długo zapamiętają tą mądrą lekcję życzliwości i poświęcenia a morał bajki: „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” stanie się cenną wskazówką na kolejne lata.

Starszaki odwiedzają szkołę
12 czerwca przedszkolaki z grupy 5 oraz gr 4, która od wrzśnia zaczynają edukację wczesnoszkolną, odwiedziły szkołę podstawową nr 4 w Cz-Dz, aby dowiedzieć się, co dzieje się za murami tego budynku i co kryje się pod nazwą "szkoła". Nauczyciele przyjęli nas bardzo serdecznie, przygotowali wiele niespodzianek i ciekawych zajęć, w których przedszkolaki brały udział. Najpierw zwiedziliśmy korytarze szkoły, co było dla dzieci oszałamiającym wydarzeniem, po ich minach widać było, że szkoł jest wielką zagadką, którą jak najszybciej mają ochotę rozwiać ;D Pani od przyrody wraz z uczennicami szkoły przygotowała dużo ciekawych doświadczeń, które zdradziły troszkę tajemnicę tego przedmiotu i zachęciy do dalszego poznawania przyrody. Pani Kasia od w-fu przygotowała ze starszymi uczennicami na małej sali gimnastycznej tak ciekawy tor przeszkód, że dzieci oniemiały z radości i z zachwytem ruszyły, aby go pokonać - tutaj znów zaproszenie do dalszych ćwiczeń. Kolejną z niespodzianek były zajęcia komputerowe w sali informatycznej, gdzie każdy mógł wykonać ćwiczenia, które czekają ich na początku edukacji w szkole. Na dużej sali gimnastycznej obejrzeliśmy próbę występów artystycznych uczniów z klas początkowych, a na koniec przygody zobaczyliśmy lekcję, uczniów siedzących w ławkach, książki itp. Nasze przedszkolaki z zaciekawieniem mogły porozmawiać z uczniami, zajrzeć do ich zeszytów, piórników i zapytać o ich codzienność szkolną. Przedszkolaki od tej chwili chcą iść do szkoły już, teraz, natychmiast! DZIĘKUJEMY SERDECZNIE PANI DYREKTOR SZKOŁY NR 4 ZA UGOSZCZENIE NAS I CIEKAWY PROGRAM ZAJĘĆ?!

Psia Edukacja grupy I i II
12 czerwca do przedszkola przybył niecodzienny gość. Na zaproszenie Maluszków progi naszej placówki przekroczył czworonożny przyjaciel Largo wraz ze swoim opiekunem. Duet ten przygotował dla naszych najmłodszych podopiecznych zajęcia na temat bezpiecznego kontaktu z psem. Najpierw dzieci poznały pozycję "ŻÓŁWIKA" i miały okazję poćwiczyć ją w zabawie. Następnie dzieci dowiedziały się, jakich sytuacji należy unikać gdy wchodzimy w relację z psem, jak głaskać go by nie wzbudzić jego niepokoju. Maluszki wybrały się taże na spacer z Largo i poznały jego umiejętności wytrenowane przez opiekuna. Po ogromnej dawce wiedzy i nowych umiejętności oraz wietnej zabawie każde z dzieci otrzymało dyplom Psiego Przyjaciela i niespodzianki od Largo.

Występ taneczny gr. V podczas festynu plenerowego Zapaleńcy 2014
7 czerwca przedszkolaki z gr. V bawiły się na scenie podczas festynu plenerowego "Zapaleńcy 2014" przy Osiedlu Północ w Cz-Dz. Atrakcji tego dnia nie brakowało, dzieci były zachwycone! Inicjatorem pomysłu była pani Ela Zarębska, która zna możliwości naszych artystów i zapragnęłaa pochwalić się nimi szerszej publiczności. Cennym faktem jest taże to, iż występ taneczny przedszkolaki potraktowały jak wspaniałą zabawę, która była radosna, nie stresowała, przyniosła uśmiech i mnóstwo dobrej energii na scenie. Tancerze wystąpili z  mixem tanecznym do utworów: Lenka, Missy Elliott, Rock'n'rolle, Psy-Gangnam Style, Titanic, Star Wars Theme. Publiczność biła wielkie brawa i prosiła o BIS, przedszkolaki tańczyły ponownie ;D W imieniu wychowawców gr. 5 dziękujemy dzieciom za tak aktywną postawę taneczną, frekwencja dopisała i było Was wielu! Rodzicom pragniemy podziękować za: chęć przybycia, uśmiech, "łzy w oczach", głośne brawa oraz niezawodnďną współpracę!!!

Grupa 5 zwiedzała Fabrykę Zapałek
Ponieważ nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczyć się poprzez doświadczanie, zawsze staramy się wychodzić poza przedszkolne mury i omawiane tematy pokazywać dzieciom również w najbliższym środowisku i tak na przestrzeni lat byliyśmy między innymi: w sklepie zoologicznym, warzywnym, w kwiaciarni, zwiedziliśmy straż pożarną oraz pogotowie, ale kiedy zaczęło brakować nam pomysłów i możliwości poprosiliśmy rodziców o wsparcie i tak dzięki współpracy z RODZICAMI zwiedziliśmy miejsca, których bez ich pomocy nie udałoby się nam zobaczyć. I tak, 6 czerwca br. mogliśmy z grupą starszaków udać się do Fabryki Zapałek w Czechowicach-Dziedzicach. Dzieci zobaczyły, w jaki sposób powstają zapałki. Najpierw zobaczyliśmy drewniane bale, które wkładane do wielkiej, głośnej maszyny cięły te były na równe gładkie płaty drewna, te z kolei były przerabiane na równe, małe patyczki. Patyczki były oddawane do suszenia i polerowania. Dopiero potem dzięki innej maszynie, na patyczki nanoszona była chemiczna mieszanka (siarka), która jak dzieci się dowiedziały później może być w każdym wybranym kolorze. Dzieci z ciekawością przyglądały się jak milionowe ilości zapałek wędrują do pudełek, a panie kontrolują czy wszystko się zgadza i czy dane pudełko może zostać wysłane do sprzedaźy. Zobaczyliśmy również produkcję opakowań, od zwiniętych, ogromnych rulonów tektury po pięknie nadrukowane i poskładane pudełka na zapałki.
Wycieczkę zawdzięczamy pani Monice Krupie, mamie Oliwki, za co bardzo jej dziękujemy, była to bardzo ciekawa lekcja szacunku dla wykonywanej przez dorosłych pracy, dzieci zwróciły uwagę na trudne warunki, hałas, ciepło i przykre zapachy, a Sandra powiedziała, że „ich praca jest dla wszystkich bardzo użyteczna”. Podziękowania należą się równieĹź pani Renacie Gamrot, mamie Mikołaja, która zgodziła się przyjąć tak młodą grupę. Dziękujemy jej bardzo, za oprowadzenie nas po zakładzie, wytłumaczenie tajników produkcji oraz opowieści o fabryce. Pani Renata zdradziła nam, że nasza fabryka jest jedną z dwóch działających w Europie i że nasze zapałki trafiają nawet do Afryki! Przedszkolakom wycieczka bardzo się spodobała, za co jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJEMY.

Wycieczka do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu
Wycieczka! Nareszcie wycieczka!!! Rano dzieci wstawały w mgnieniu oka, wcześniej spakowały plecaki, nie mogły się doczekać tego dnia. 4 czerwca na wycieczkę pojechały grupy 3,4 i 5, natomiast grupy maluszków wybrały się na wyprawę dzień później. Przedszkolaki wyjechały do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, gdzie na łonie natury mogły obserwować oswojone zwierzęta, poznać ciekawe ptaki, zaobserwować ich zwyczaje. W Parku czekało wiele niespodzianek! Starsze dzieci zwiedziły trasę widokową, gdzie mogły pogłaaskać i nakarmić sarenki, kózki i lamy. Ciekawostki edukacyjne czekały na dzieci na szlaku ptaków drapiżnych oraz podczas pokazu lotów sów. Bajkowe opowieści oraz ich bohaterowie czekali na dzieci na szlaku bajkowym. W międzyczasie zaliczony piknik i naleśniki z dżemem, a na finał - plac zabaw! Plac zabaw pełen kolorów, wyzwań, śmiechu i radoďści! Maluszki zwiedziły te trasy, na które pozwoliły mniejsze nóżki i "niespodzianki pogodowe", uczestniczyły w wyprawie tak aktywnie, jak tylko mogły, dla nich to najbardziej odważna wyprawa przedszkolna, jaką udało się im przeżyć;)

Powitanie Lata
Chociaż do kalendarzowego rozpoczęcia gorącej pory roku pozostało jeszcze kilka tygodni nasze przedszkolaki już 2 czerwca zapragnęły poszukać pierwszych oznak nadchodzącego lata. W tym celu wybrały się na podchody, z plecakiem, mapą i „notatnikiem z wędrówki”, w którym zapisywały swoje przemyślenia oraz odpowiedzi na zadania. Zadań było 8, a szukać należało ich na trasie bacznie rozglądając się dokoła za strzałkami i wskazówkami. Ostatecznie każda z grup osiągnęła cel: zapoznała się z letnią garderobą, owocami, radami jak bezpiecznie spędzać czas itp. Finał, który odbył się na sali gimnastycznej podsumował zdobyte wiadomości i umiejtnoności. Każda z grup otrzymała nagrody i słodkie skarby lata czyli lody.

Dzień Dziecka w Przedsiebiorstwie Komunikacji Miejskiej
30 maja z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki z gr 2 i 5 dzięki uprzejmości Państwa Rogol pojechały na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Wycieczka była ciekawa i dała dzieciom wiele radości. Przyjechał po nas autobus PKM, którym udaliśmy się do zajezdni i tam zaczęła się zabawa. Przywitał nas pan prezes, zastępca prezesa i mnóstwo pracowników, wszyscy zajmowali się nami bardzo serdecznie. Pierwsza atrakcja to lekcja dotycząca kupowania biletów, kasowania ich, zachowania się w autobusie – dzieci aktywnie brały udział w zajęciach praktycznych, poznały też kontrolera biletów. Zwiedziliśmy szczegółowo zajezdnię, widzieliśmy gdzie autobusy „nocują”, gdzie się „myją”, kto je naprawia i „poi” paliwem po całym dniu pracy. Odwiedziliśmy też miejsce, gdzie można popatrzeć na pasażerów jadżących autobusami, dzięki kamerom zamontowanym wewnątrz pojazdów. Super atrakcją była możliwość zasiadania za kierownicą autobusu, użycia klaksonu, spojrzenia na świat z punktu widzenia kierowcy – z okazji skorzystał każdy z nas! Podczas zabawy towarzyszyli nam kamerzysta i fotograf, zorganizowani przez PKM, aby móc sprezentować nam później te wspaniałe chwile na pamiątkę. Na pożegnanie dzieci obdarowane zostały balonami i torebkami pełymi łakoci, nie obyło się bez pamiątkowych biletów z nadrukiem świadczącym o Dniu Dziecka. Wróciliśmy do przedszkola autobusem, na twarzach dzieci był zachwyt, a w ich opiniach same pozytywne komentarze!

Święto Rodzinki
W dniach 23, 27, 28, 29 i 30 maja nasze przedszkole zorganizowało święto na cześć miłości, czułości i bezpieczeństwa, czyli Święto Rodzinki. Codziennie kochane mamy, wspaniali tatusiowie a nawet młodsze rodzeństwo naszych przedszkolaków tłumnie zbierało się na sali by wspólnie obchodzić nadchodzące bardzo ważne wydarzenia: Dzień Mamy, Dzień Taty i oczywiście Dzień Dziecka. Atrakcji byďło wiele: przedstawienia, wiersze, wesołe piosenki, tańce, prezentacje multimedialne. Całusom i uściskom nie było końca. Z niejednego matczynego oka pociekła łza szczęścia i dumy. Tatusiowie też nie ukrywali wzruszenia. Dzieci wyśpiewały i wytańczyły to, co jeszcze trudno wyrazić im słowami.


Wizyta grupy IV w Straży Pożarnej
Wybraliśmymy się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Czechowicach – Dziedzicach. Na miejscu powitali nas Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozów bojowych. W czasie części pokazowej spotkania zapoznaliśmy się nie tylko z wozami bojowymi, ale wyposażeniem oraz procedurami obowiązującymi podczas zgłoszenia zdarzenia, sposobem zastosowania gaśnic oraz innych środków gaśniczych. Strażacy przeprowadzili demonstrację osobistego sprzętu strażaka biorącego udział w akcji ratowniczej. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia, w których odbierane są zgłszenia o pożarach lub wypadkach, garaźe i siłownię. Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się oraz jak zachować się w czasie pożaru, a także przypomniały sobie jaki jest numer alarmowy. Już wiemy, ęe pracować jako strażak, to nie tylko gasić pożary, to także ratownictwo medyczne, chemiczne, ekologiczne, budowlane, działania w czasie powodzi i innych zdarzeń pogodowych. To także pomoc w bardzo nietypowych zdarzeniach, jak chociażby ratowanie zwierząt domowych, które nieopatrznie opuściły swoich właścicieli i nie potrafią wrócić do domu. Jak się dowiedzieliśmy strażacy muszą wykazywać się szczególną sprawnością fizyczną, przechodzą szereg szkoleń i sprawdzianów sprawnościowych. Nie mamy wątpliwości, żee praca ta daje dużo satysfakcji, ale może być niebezpieczna i obciąźająca psychicznie – wymaga więc specjalnych predyspozycji. Wizyta w straży pozwoliła nam poznać praktyczne aspekty zawodu. Na koniec strażacy otrzymali od dzieci podziękowanie i zrobili sobie z nami zdjęcia.

Zajęcia „Pan kolejarz” w grupie IV
 „Stoi na stacji lokomotywa, cięźka, ogromna i pot z niej spływa tłusta oliwa…”- tak pisał Julian Tuwim. Korzystając ze sprzyjające pogody nasze przedszkolaki z grupy IV podjęły wyzwanie i udały się na pieszą wycieczkę na dworzec PKP w Czechowicach-Dziedzicach, w celu bliższego poznania zawodu kolejarza oraz charakteru pracy na kolei. Przedszkolaki zwiedziły perony, dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat ruchu pociągów oraz zasad bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać. Dzieciaki usłyszały zapowiedź pociągu który nadjechał, dowiedziały się gdzie kupić bilet, sprawdzić odjazdy i przyjazdy pociągów, kto to jest sokista, konduktor i maszynista, a taże do czego słuźy biała linia na peronach. Na zakończenie wycieczki dzieci podziwiały Dworzec Główny z mostu usytuowanego nad torami.

 XI Przegląd Pieśni Religijnej   
17 maja w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbył się XI Festiwal Piosenki i Poezji Religijnej, które organizuje Towarzystwo Charytatywne im. Ojca Pio Koło Nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach. W festiwalu wystąpiły dzieci i młodzież z gminy Czechowice-Dziedzice, w tym osoby indywidualne oraz zespoły wokalne. Współorganizatorem imprezy był Miejski Dom Kultury oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej "ART". Patronat nad festiwalem objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic. Nasze przedszkolaki z grupy 4 i 5 zaprezentowały się w utworze Arki Noego „ Nie, lękaj się” oraz „Jezus swoją Matkę pozostawił”. Jak zawsze świetnie odnalazły się na ostatnio dość często odwiedzanej scenie MDK. Ich pikne kolorowe stroje zachwyciły całą widownię. Dzieciaki spisały się na medal. Po udanym występie otrzymały słdki poczęstunek. Wokalnie do występu przygotowała dzieci Pani Basia Placuch- katechetka naszego przedszkola. Gratulujemy udanego  występu !!!

 "Siła" - spotkanie z uniwersytetem dziecięcym         
15 maja przedszkolaki z grupy 4 i 5 miały okazję ponownie bawić się i poznawać fizykę podczas zajęć z Uniwersytetem Dziecięcym Unikids. Tematem zajęć była "siła". Pan fizyk to ulubiony nauczyciel z Uniwersytetu wśród naszych przedszkolaków, w chwili, kiedy dowiadują się, iż będzie na zajęciach krzyczą z radości! Dziś było właśnie tak, zarówno przed zajęciami, jak i w trakcie nich. "Siła" to temat do przekazania dzieciom, przede wszystkim siła odśrodkowa, którą nauczyciel prezentował nam np na podstawie "karuzeli". Pan fizyk miał ze sobą przeogromnie ciekawe urządzenia zaprojektowane przez Alberta Einsteina, a wykonane przez niego samego. Bardzo cenne jest to, że każde z nich dzieci mogły dotknąć, ocenić i przetestować przy pomocy nauczyciela. Najciekawszym urządzeniem była "wyrzutnia rakietowa", za pomocą której dzieci celowały w publiczność cukierkami - to wywołało mnóstwo emocji, radości i rywalizacji. interesująca była także rakieta, której "startowanie" wywołało wiele śmiechu i na szczęście omal nie skończyło się wybitą szybą ;D Zajęcia fizyczne inspirują nasze dzieciaki, oby w przyszłości fizyka także była dla nich tak mocno ciekawa!

Artystyczne Spotkanie Przedszkolaków
13 maja w MDK miejsce miały XIII SPOTKANIA ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW GMINY CZECHOWICE-DZIEDZICE. Swój program artystyczny zaprezentowały przedszkolaki z gr. 5 reprezentując Katolickie Przedszkole. Nasi tancerze zatańczyli  taniec  "Trojak" do piosenki "Zasiali górale" oraz mix taneczny do utworów: Lenka, Missy Elliott, Rock'n'rolle, Psy-Gangnam style, Titanic, Star Wars Theme. W przeglądzie wzięli udział artyści z 19 placówek z Czechowic-Dziedzic i okolicznych miejscowości. Scena MDK przyjęłaa tego dnia mnóstwo talentów i przyszłych gwiazd, było kolorowo i tanecznie, energicznie i wesoło. Dzieci potrafią nas bardzo zaskakiwać, tego dnia pokazały po raz kolejny, że potrafią zrobić wszystko, często o wiele więcej niż my - dorośli! Nasze Starszaki zaprezentowały się wspaniale, jesteśmy z nich bardzo dumni i szczęśliwi,  że potrafią pokazać na jak wiele ich stać, a przede wszystkim dlatego, że to dla nich wspaniała zabawa i potrafią się tym cieszyć i kształcić jednocześnie swoje umiejętności! Nasi mali artyści pokazali ponownie, że: kochają scenę, uwielbiają tańczyć, rwą się do prezentowania swoich walorów i nic im nie straszne - nie mogli doczekać się wyjścia na scenę, a kiedy się tam znaleźli - byli szczęśliwi ;D W imieniu wychowawczyń grupy 5 pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu strojów, muzyki, oprawy technicznej występu. Rodzice ponownie stanęli na wysokości zadania i spełnili kazdą naszą zachciankę dotyczącą strojów. Babcia jednego z naszych starszaków uszyła przepiękne spódniczki, w których tańczyły dziewczynki; przyniosło to dumną postawę i ogromną radość, że będą występowałuy w tak uroczych strojach  - dziękujemy serdecznie!

„Muzyczna podróż po Polsce" na bis
8 maja po raz kolejny starszaki przebrały się w barwne stroje i tym razem już bez większego stresu zatańczyły przed równie fantastyczną publicznością. W ten dzień na sali gimnastycznej zgromadziły się dzieci z naszego przedszkola, aby zobaczyć i posłuchać występu najstarszych kolegów. Z zainteresowaniem przypatrywali się barwnym strojom i na zakończenie mogli zobaczyć je „od podszewki”.
W ten dzień odbyła się również sesja fotograficzna, za którą dziękujemy panu fotografowi Grzegorzowi Słowińskiemu, który fantastycznie uwiecznił dzieci w regionalnych strojach w otoczeniu przyrody w pobliskim parku.

Starszaki w Dworku Eureka
7 maja o godzinie 17 w Dworku Eureka odbył się CHARYTATYWNY KONCERT „RAZEM DLA HOSPICJUM” pod patronatem Burmistrza Miasta pana Mariana Błachuta, którego organizatorem było Publiczne Gimnazjum nr 3 w Czechowicach- Dziedzicach w ramach programu Comenius, podczas koncertu mieliśmy okazję zaprezentować 20 minutowy program pt.: „Muzyczna podróż po Polsce”. Starszaki z grupy 5 po kilku tygodniach nauki i prób doczekały się wielkiego występu.
Najpierw powitali nas Kacper i Oliwia zapraszając na występ, potem Nina i Przemek krótkim wierszem zaprosili nas na krakowski rynek gdzie 5 par zatańczyło Lajkonika. Potem Sandra i Lucjan przenieśli nas do Warszawy, gdzie wszystkie pary zatańczyły Poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Kamil i Amelka zaprosili nas na śląsk, opowiadając o tutejszych kopalniach węgla, potem dzieci zatańczyły taniec- Grozik. Następnie Zoe i Igor opowiedzieli o górskich miastach i ostatnim tańcem był taniec Zasiali górale owies… Za uwagę podziękowali Ola i August zachęcając do poznawania i zwiedzania polskich miast, a na zakończenie mogliśmy usłyszeć wiersz w wykonaniu Michała, który mówił o przywiązaniu do miejsca gdzie dzieci mieszkają i o tym, że świat wokół nas jest piękny i powinniśmy to docenić.
Występ naszych przedszkolaków był chwalony przez wszystkich gości, dostaliśmy największe, najgłośniejsze brawa, które były dla dzieci wielką nagrodą za wytrwałość, ponieważ pomimo późnej pory i wielu godzin spędzonych tego dnia w przedszkolu zatańczyli na bardzo wysokim poziomie, za co jeszcze raz im dziękuję.
Podziękowania należą się również pani Marcie Raś, która przetłumaczyła wszystkie teksty wierszy na język angielski, co zostało wykorzystane w prezentacji multimedialnej, niestety z racji problemów technicznych nie została ona wyświetlona podczas koncertu.
Chciałabym podziękować również wszystkim osobom, które przyczyniły się do wyjątkowego wyglądu naszych przedszkolaków, rewelacyjne KRAKOWSKIE i GÓRALSKIE stroje zostały wypożyczone dzięki uprzejmości pani Bożeny, kierownika Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko, która zgodziła się za umówioną? kwotę udostępnić nam wszystkie potrzebne elementy strojów potrzebne do występu. Przebranie dzieci sprawiło, że ich tańce były podwójnie wyjątkowe i na długo zapadną w pamięć wszystkim uczestnikom koncertu, ale były również doskonałą lekcją tradycji regionalnych. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć stroje regionalne, ale przede wszystkim dotknąć, ubrań, zatańczyć- doświadczenie bezcenne, uwieńczone wieloma zdjęciami będzie cenną pamiąką w pźżniejszych latach.
Dziękuję wszystkim RODZICOM za zgodną współpracę, bez Państwa pomocy i wsparcia byłoby o wiele trudniej realizować wszystkie pomysły, dziękuję za obecność, za uwiecznianie na zdjęciach i filmach występu przedszkolaków, za dobre słowo, uśmiech i wsparcie.
Wielkie podziękowania od GRUPY 5- wychowawców i dzieci- należą się również pani Uli Brzósce, dzięki, której ten występ miał tak piękną oprawę, dzięki jej chęci pomocy i zaangażowaniu udało się wszystko zorganizować, DZIĘKUJEMY!
Kolejne podziękowania należą się pani Wioli Witko, która wspierała nas w każdym tańcu, podsuwając ciekawe pomysły, za to, że nigdy nie odmówiła pomocy i była z nami w czasie koncertu.
Ania Smalcerz, Ula Kapała-Mizera

Uczniowie gimnazjum czytają przedszkolakom
7 maja (środa) w GRUPIE 5 powitaliśmy niecodziennych gości, pani Ania Buchtyar- nauczyciel bibliotekarz z Katolickiego Gimnazjum przyprowadziła do nas Wacka i Tomka- gimnazjalistów, którzy postanowili przybliżyć nam przygody Franklina. Po kilku zabawach na powitanie i poznaniu swoich imion, chłopcy przeczytali dzieciom bajkę pt.: Franklin sadzi drzewo. Wszyscy byli bardzo przejęci i skupieni, opowiadanie spodobało się i przedszkolaki chętnie odpowiadały na zadane pytania dotyczące tej historyjki. Chociaż spotkanie było krótkie nyłoo dobrym przykładem poszerzania wspólnych kontaktów ze starszymi kolegami, dlatego zapraszamy kolejnych odważnych gimnazjalistów, którzy chcieliby poczytać młodszym kolegom:)

Gala Sportu
28 kwietnia w MDK w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się Gala Sportu 2014. Podczas uroczystoci podsumowano osiągnięcia sportowe minionego roku oraz nagrodzono najlepszych sportowców i trenerów, którzy reprezentowali Czechowice-Dziedzice na sportowych arenach w kraju i zagranicą  m.in. w kategorii : sport szkolny, drużynowy i indywidualny. Dzieci z grupy IV na zaproszenie p.Eli Zarębskiej również wystąpiły podczas tej uroczystości, wykonały dynamiczny taniec oczywiście w barwach narodowych  do piosenki Oceany „Endless Summer”. Dziewczynki podczas tańca świetnie „kręciły” hula-hop a chłopcy niczym siłacze poradzili sobie z ciężarkami (piankowymi ).Występ dzieci wywołał wśród zaproszonych goścci wiele uśmiechów i radości a przede wszystkim braw. Nagrodzonym sportowcom i ich trenerom GRATULUJEMY ! Naszym przedszkolakom oczywiście również.

Marsz ekologiczny i konkurs wiedzy ekologicznej
W środę, 23 kwietnia wszystkie grupy z naszego przedszkola założły ekologiczne emblematy, opaski, wzięły do rąk kwiaty i transparenty mówiące o ochronie przyrody. Tak przygotowane ruszyły na Plac Jana Pawła II, by o godzinie 9:30 spotkać się z rówieśnikami z innych przedszkoli i wspólnie wyrazić konieczność ochrony naszej planety oraz pokazać, że jej los nie jest dzieciom obojętny. Z przedszkolakami spotkali się między innymi Zastępca Burmistrza pan Paweł Mrowiec oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Bernadetta Klimek. Przedstawiciele miasta wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy, książki i słodycze. Po tym spotkaniu dzieci z V grupy udały się do Przedszkola Nr 2, by wziąć udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej. Naszą placówkę godnie reprezentowali Nina, August i Lucjan, którzy wystapili w 6 konkurencjach. Ich zadaniem było między innymi segregowanie śmieci, ułożenie puzzli ze zwierzętami, uczestniczenie w "wyprawie do lasu", konkurencje sprawnościowe i rozwiązanie quizu o tematyce ekologicznej. Dzieci wykazały się współpracą, wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z zakresu ochrony środowiska i zasłużyli na miano zwycięzców. Mamy nadzieję, że postawa małych ekologów i ich  zaangażowanie zainspiruje dorosłych do działań zgodnych z naturą.

"Koszyczek wielkanocny" - podsumowanie konkursu

I miejsce : Nikola Twardawa

II miejsce: Wiktoria Kołodziejczyk

III miejsce: Nela Spała

Dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie:
    Oldze Staszkiewicz
    Przemysławowi Staszkiewicz
    Amelii Ungehojer
    Emilii Piesiur
    Wiktorii Hałat
    Idze Turek
    Kamilowi Stefańskiemu
    Jakubowi Wacięga
    Kacprowi Sydlewskiemu
    Adrianowi Barańskiemu
    Weronice Benek
    Martynie Baczyńskiej
    Karolowi Baczyńskiemu
 i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

MUSUJĄCE MUFINKI DO KĄPIELI – zabawy z UNIKIDS w grupie IV i V
Musujące kulki do kąpieli nie bez powodu stały się hitem. Nie tylko pięknie pachną, ale również tworzą w wodzie przyjemne bąbelki. Niewiele osób wie, że takie kulki można zrobić samodzielnie, a o tym że naprawę się da przekonały się dzieci z grupy IV i V na kolejnym spotkaniu 16 kwietnia z Uniwersytetem Dziecięcym „UNIKIDS”. Nie potrzeba w tym celu skomplikowanych składników. Tajemnica musujących kulek kryje się we wspólnych właściwościach kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Obie te substancje (dostępne w każdym sklepie spożywczym) po połączeniu i umieszczeniu w wodzie podlegają reakcji chemicznej, na skutek której tworzą się tak lubiane przez nas bąbelki. Jeszcze odrobina mąki ziemniaczanej, mleka w proszku, barwnika spożywczego, olejku zapachowego oraz kolorowych cukiereczków do ozdoby i mufinki musujące do kąpieli gotowe.  Dzieci podczas zajęć jak zawsze świetnie się bawiły, a słodki zapach unoszący się w sali jeszcze bardziej przybliżył nas do przez wszystkich oczekujących już Świąt Wielkiej Nocy.

"Jak przedszkolak moż pomagać?" - podsumowanie konkursu
W ramach współpracy ze Szkolnym Wolontariatem Gimnazjum Publicznego Nr 3 ogłosiliśmy konkurs, którego tematem była idea pomagania w dziecięcym wydaniu. Dzieci przygotowały piękne prace, chwaląc się tym samym, jak wiele potrafią zrobić dla innych. Równorzędne nagrody ufundowane w ramach programu Comenius otrzymali:
- Adrian Barański,
- Weronika Benek,
- Bartek Szmid,
- Wiktoria Kołodziejczyk,
- August Kiermasz,
- Oliwia Krupa,
- Lucjan Sęk.
Gratulujemy zwycięstwa w konkursie, a przede wszystkim wrażliwych na potrzebujących, dziecięcych serduszek.

"O Karolku z Wadowic, który został papieżem"
5 kwietnia cała społeczność Katolickiego Przedszkola zebrała się w sali Miejskiego Domu Kultury, by zwieńczyć kilkutygodniowe przygotowania i wystąpić w przedstawieniu "O Karolku  z Wadowic". Występ dedykowany był osobie Jana Pawła II, a zaangażowane w niego były wszystkie przedszkolaki, duże grono rodziców i nauczyciele. Przedstawienie ukazywało wydarzenia z biografii papieża, przeplatane było pieśniami i komentarzami historycznymi. Cała historia przyniosła wiele wzruszeń i emocji, a przede wszystkim satysfakcji ze wspólnej pracy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie przedstawienia.
Szczególnie pragniemy podziękować:

Za wspólne śpiewanie i granie:

Państwu Magdalenie i Tomaszowi Adadyńskim
Państwu Monice i Radosławowi Bilik
Państwu Sylwii i Rafałowi Wydra
Państwu Katarzynie i Łukaszowi Pochwat
Państwu Joannie i Piotrowi Kozłowskim
Pani Marcelinie Matloch
Państwu Renacie i Michałowy Gamrot
Pani Reginie Kubicy
Pani Magdalenie Londzin-Olesik
Pani Annie Chwałek
Panu Krzysztofowi Czaickiemu
Pani Annie Muras
Pani Jolancie Kopeć
Panu Sebastianowi Lebryk
Państwu Joannie i Łukaszowi Nowak
Państwu Marcie i Robertowi Raś
Państwu Małgorzacie i Marcinowi Sęk
Pani Magdalenie Szperka
Pani Małgorzacie Ungehojer
 
    Za czytanie listów Jana Pawła II do rodzin:

Państwu Monice i Radosławowi Bilik
Państwu Sylwii i Rafałowi Wydra
Państwu Joannie i Piotrowi Kozłowskim
Państwu Renacie i Michałowi Gamrot
Państwu Marcie i Robertowi Raś
Państwu Małgorzacie i Marcinowi Sęk

    Za przygotowanie papieskich środków transportu:

Panu Jarosławowi Bolek
Panu Sebastianowi Brunowskiemu
Panu Marcinowi Brzósce

    Za pomoc techniczną, obsługę i transport:

Panu Marcinowi Placuchowi
Panu Danielowi Mizera
Panu Marcinowi Brzósce   

    Panu Pawłowi Rogol za odegranie roli Jana Pawła II
    Panu Grzegorzowi Słowińskiemu za fotografowanie przedstawienia
    Pani Łucji Pochopień za uszycie strojów
    Państwu Magdalenie i Kamilowi Baczyńskim za przygotowanie podziękowań dla Rodziców oraz upominków dla dzieci
    Twórczym i zaangażowanym Nauczycielom Katolickiego Przedszkola z panią reżyser Barbarą Placuch na czele!

Przedstawienie "Kłamstwa Kozy"
2 kwietnia nasze przedszkole odwiedził objazdowy Teatr Lalek "Pinokio" z Nowego Sącza. Zaprezentował przed nami spektakl pod tytułem "Kłamstwa Kozy". Spektakl w sposób humorystyczny ukazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi, a w życiu nie należy oszukiwać . Sierotka Paulinka poszukuje pracy i miejsca dla siebie, trafia do domu gospodyni, gdzie ma zaopiekować się podstępną Kozą. Kozucha okłamuje gospodynię, przez co dziewczyna  musi szukać nowej pracy, jednak oszustwo szybko wychodzi na jaw i sama Koza zostaje wypędzona.  Idzie do lasu, gdzie zajmuje dom lisa, zrozpaczone zwierze prosi o pomoc swoich leśnych sąsiadów.  Na szcześcicie dobro zawsze zwycięża a Kozę spotyka nauczka. Po spektaklu na dzieci czekały jeszcze dwie atrakcje: strzelające pieniążki i pamiątkowe pieczątki.

Pola Nadziei 2014
Pola Nadziei to coroczna kampania szerzĄa ideĘ pomocy chorym. Jej drugim ważnym celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzież na potrzeby cierpiących. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, zbierane są  fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. W tym roku nasze przedszkolaki ponownie zapragnęły wziąć udział w tej akcji. Jak? Własnoręcznie wykonały 140 żonkili z papieru, a następnie przekazały je zaprzyjaźnionym Wolontariuszom ze Szkolnego Wolontariatu Gimnazjum Publicznego Nr 3 w naszym mieście. Starsi koledzy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, a każdemu kto zdecydował się wesprzeć akcję wręczyli żonkila. Tak zebrane środki (ponad 400 złotych) przekazane zostaną Domowemu Hospicjum w Czechowicach-Dziedzicach. Dziękujemy wszystkim dzieciom z kółka plastycznego oraz z grup II, III, IV ,V, rodzicom i paniom wychowawczyniom, które zaangażowały się w akcję.

Powitanie wiosny
Wiosna... - z czym kojarzy się nam jedna z najpiękniejszych pór roku? Dla jednych z pierwszymi promieniami słońca, dla drugich z dniem wolnym od zajęć szkolnych a dla jeszcze innych z pogodą ducha i dobrą zabawą. I właśnie do grona trzeciej grupy osób możemy zaliczyć pracowników i wychowanków Przedszkola Katolickiego w Czechowicach-Dziedzicach. Dokładnie 21.03.2014r. wszystkie grupy przedszkolne wspólnie powitały Panią Wiosę, która w tym roku pojawiła się w błękitnej sukience, w towarzystwie ruchliwego bociana. Aby dopełnić wiosenny urok dzieci w zielonych ubrankach przypominały o pięknie budzącej się przyrody. Zanim jednak Wiosenna Panna ukazała się najmłodszym ich zadaniem było posprzątanie ogródków po odchodzącej już Zimie. Sprawa nie była wcale taka łatwa, na szczęście mieli oni do dyspozycji grabie, miotły, odpowiednie gumowe obuwie oraz wielki zapaďł do pracy. To jednak jeszcze nie koniec. Kolejnym zadaniem było godne przyjęcie Pani Wiosny czyli udekorowanie jej tronu. I tu sam bocian przyznał, że tak pięknych, barwnych kwiatów i wianków podczas wszystkich dalekich podróży jeszcze nie widział. Nie trudno jest więc sobie wyobrazić? jaki zachwyt i radość malowała się na twarzy Królowej wiosennej przyrody. Zadowolenie Pani Wiosny było tak ogromne, iż z wielką radością wykonała taniec ze wszystkimi dziećmi. Potem było już tylko weselej, podczas wiosennych zawodów w workach, na czworaka oraz w rzucie chwastem do kosza. Nie zabrakło także wiosennych piosenek , które umilały spędzany wspólnie czas oraz słodkich niespodzianek na zakończenie zabawy. Ach, gdyby tak pierwszy dzień wiosny mógłby być codziennie...

Pokaz fizyczno-chemiczny Pana Brunowiskiego
20 marca w grupie 5 zagościł tata Sebastiana – pan Brunowski. Celem wizyty była zaproponowana z jego strony zabawa chemiczno-fizyczna, a przede wszystkim ukazanie przedszkolakom  świata doświadczeń i tego, czego nie spodziewamy się w codziennym życiu. Pan Brunowski z radosną energią prezentował nam eksperymenty, które sprawiły, że wszyscy robiliśmy „wielkie oczy”, ęe często wołaliśmy „wow” i mieliśmy na twarzach wielkie uśmiechy! Dzieci miały okazję zagrać na szklankach wypełnionych wodą, szukać siły odśrodkowej chcąc umieścić oliwkę w kieliszku bez dotykania jej, dmuchać w butelkę szukając odpowiedzi na pytanie „Co dzieje się z powietrzem w takiej chwili?”. Widzieliśmy super ciekawe doświadczenia: ogórek kiszony - z którego Pan Brunowski zrobił żarówkę, cytryny – które mogą dać energię elektryczną, kiedy w domu nam jej zabraknie, pomarańcze – których sok ze skórek nad świecą rozbłyska ogromnym płomieniem.  Mieliśmy okazję widzieć koło rowerowe, które kręciło się na palcu wskazującym i wcale nie chciało spaść i czekać na wybuchowe połączenie cola-coli i mentosów. Dziękujemy za przygotowaną dla nas naukowa zabawę!

Grupa IV i V - Spotkanie z fizyką?
19 marca przedszkolaki z grup 4 i 5 znów bawiły się na warsztatach z doświadczeniami i Uniwersytetem Dziecięcym "Unikids". Tym razem w roli głównej było jajko! Czy jajko może skakać? Czy można je włoźyć do butelki? Czy można chodzić po jajkach? Czy można nauczyć jajko pływać i nurkować? Jak odróżnić jajko surowe od gotowanego? Doświadczenia z panem fizykiem ujawniły dzieciom wiele nowych wiadomości, będą miały one o czym opowiadać. Dzieci przeżyły wiele pozytywnych emocji, a przede wszystkim mogły zastanowić się wspólnie nad dylematem największych myślicieli: "Co było pierwsze: jajko czy kura?".

Spotkanie z czworonogiem Bruno w gr. III
11 marca w piękny słoneczny dzień dzieci z gr. III udały się na wycieczkę do Polskiego Centrum Dogoterapii w Czechowicach-Dziedzicach. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego obcowania z psem. Podczas zajęć dzieci poznały mowę ciała czworonoga, kiedy jest przyjazny a kiedy szykuje się do obrony i przyjmuje agresywną postawę. Przez "psi świat" prowadził dzieci cocker spaniel Bruno, który nie omieszkał pobawić się z dziećmi i pozwolić sobie na chwilę czułego głaskania. Dzieci nauczyły się przyjmować bezpieczną postawę "na żółwika" na wypadek ataku czworonoga oraz jak bezpiecznie podejść do nieznanego psa. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom a dzieci podziękowały za spotkanie przekazując wykonaną wyklejankę z podobizną poznanego Bruna.

Wystawa modeli kartonowych
W piątek,  7 marca w Gimnazjum Katolickim odbyła się wystawa modeli kartonowych. Nasze przedszkolaki nie mogły przepuścić takiej okazji i oczywiśie tłumnie zjawiły się w murach szkoły by podziwiać ręcznie wykonane cuda: samoloty, statki, budowle, samochody itd. Ideą tego pokazu było zainteresowanie dzieciaków modelarstwem. Pokazywane były modele nie tylko ukończone, ale również w trakcie budowy. Zgromadzone eksponaty wzbudzały w naszych dzieciach zachwyt i trudno im było się powstrzymać od dotykania i zabawy.

ROK SZKOLNY 2012/2013


W biurze podróży
27 czerwca przedszkolaki z gr IV zagościły w biurze podróży Chantal Travel. Pani Małgosia, mama Przemka z grupy "Młodszych Starszaków" zaprosiła nas do siebie chcąc przybliżyć nam tajniki pracy w tym charakterze i zaciekawić dzieci tematyką podróży wakacyjnych -  szczególnie dlatego, iż wakacje za pasem! Czekało na nas wiele niespodzianek, pani Małgosia opowiadała o dalekich podróżach, prezentowała kraje na mapie, obdarowywała mnóstwem podarunków i odpowiadała na pytania "ciekawskich". Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się co można kupić w biurze podróży, z jakimi obowiązkami wiąże się taka praca, jak rezerwuje się wakacje itp. Dużą atrakcją był piasek z różnych stron świata, który mogliśmy dotknąć i zamarzyć o podróżach na gorące plaże. Mieliśmy okazję poznać m.in: piasek Sahary - był delikatny jak pyłek, piasek z Teneryfy - był zaskakująco czarny, piasek z Wysp Zielonego Przylądka - miał w sobie czarne drobinki wyglądające jak ziarnka pieprzu, piasek z Meksyku -  był bialutki i mięciutki jak mąka, piasek z wysp Grecji -  który miał w sobie złote drobinki i wiele innych – ta lekcja zachwyciła nas najbardziej. Zobaczyliśmy muszle z różnych stron świata, pamiątki przywiezione z międzynarodowych zakątków, zdjęcia i foldery z wielu tajemniczych miejsc. Wyprawa nastroiła nas wyjątkowo miło przed wakacjami, dziękujemy pani Małgosi za zaproszenie i dużą porcję podarunków oraz słodkości.

Dzień Sportu
25 czerwca w Katolickim Przedszkolu gościliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2, które uczestniczyły z naszymi Starszakami z grup IV i V  w zabawach i konkurencjach sportowych zorganizowanych z okazji  „Dnia Sportu”. Nasi mali sportowcy brali udział w dziesięciu konkurencjach, np.:  „Spacer z piłeczkami na paletce”, „Skoki w workach”, „Skoki na piłkach”, „Przeciąganie liny”, „Slalom i szarfa”, „Chłop”, „Sztafeta  z kręglem”. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły  w kolejnych wyścigach, poczuły „ducha walki”, bardzo sprawnie wykonałyy wszystkie zadania, współpracowały w zespołach i dobrze się przy tym bawiły. Sportowcom dopingowały panie Ula i Iza. Rolę punktów otrzymanych za uczestnictwo w konkurencji odegrały cukierki, które dzieciaki zabrały ze sobą jako słodki poczęstunek. Zwycięzcami byli wszyscy, dzieci otrzymały dyplomy i sprzęt sportowy. W finale udało nam się zrobić pamiątkowe zdjęcia i zaprosić do przyszłych, wspólnych zabaw.

Zajęcia w cukierni
19 czerwca Starszaki z grupy IV uczestniczyły w wyprawie do cukierni "Malinowa" w naszym mieście, gdzie pan cukiernik przygotował dla nas dużo niespodzianek. Zaraz z rana cukiernik upiekł kruche ciasteczka, które przedszkolaki póżniej mogły wspólnie z nim dekorować. Zabawa była niesamowicie słodka, bo wiele razy należało posmakować półproduktów, co przedszkolakom wychodziło najlepiej. Dzieciaki miały okazję zrobić z panem cukiernikiem świeżo wyciskany sok z pomarańczy, co smakowało równie dobrze. Największą niespodzianką był tort, który cukiernik dekorował razem z naszymi pociechami, one doradzały w sprawach wizualnych. "Wisienką na torcie" były cztery duże świeczki, które symbolizowały nazwę grupy IV, dzieci przyjęły także  życzenia na nową drogę edukacyjną, w którą dzieciaki wybierają się od września. Dziękujemy serdecznie panu cukiernikowi za cenne opowieści, dobre rady i sympatyczny klimat, którym nas obdarzył Dzieciaki bardzo słodko będą wspominały ten dzień.

Pożegnanie Starszaków
18 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się Pożegnanie Starszaków. W tym dniu 28 najstarszych przedszkolaków podsumowało czas spędzony w naszej placówce. Najpierw młodsze grupy zaprezentowały się w programie artystycznym, śpiewająć, tańcząć, recytując i życząc sukcesów na drodze szkolnych obowiązków. Następnie Starszaki z grup IV i V zaprosili swoich rodziców, pracowników przedszkola oraz gości by swoim występem podziękować za całą życzliwość jaką otrzymali. Na koniec pani dyrektor pożegnałaa odchodzące starszaki i wraz z wychowawczyniami wręczyła dzieciom prezenty i dyplomy. Dzieci oraz rodzice przygotowali także podziękowania dla nauczycieli i pracowników, wręczyli kwiaty, upominki i laurki. Patrząc na postawęnaszych absolwentów jesteśmy przekonani,że czas spędzony w przedszkolu był wartościowy i przyniesie im wiele korzyści w dalszym życiu.

Festiwal Piosenki i Poezji Religijnej
15 czerwca rzedszkolaki z grupy IV miały okazję wystąpić na scenie Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach podczas Festiwalu Piosenki i Poezji Religijnej organizowanego przez Towarzstwo Charytatywne im. Ojca Pio. Festiwal odbył się pod patronatem Urzędu Miasta i przy wsparciu wielu sponsorów. Przedszkolaki przygotowały piosenkę z repertuaru Arki Noego pt. "Krokodyle" i zaśpiewały najlepiej jak potrafiły. Występ ubarwiły kolorowe stroje, wszyscy prezentowali się w roli zwierzątek, które szukały schronienia w arce. Młodzi wykonawcy zostali podczas Festiwalu wyróżnieni, otrzymali dyplom, statuetkę oraz słodkie upominki, a scena poraz kolejny pozwoliła im rozwijać umiejętności aktorskie, wokalne, przełamywać stres i budować wiarę we własne siły. Przedszkolów wokalnie do występu przygotowała pani Barbara Placuch, katechetka Katolickiego Przedszkola.

Wycieczka do Warowni Pszczyńskich Rycerzy
W piękny, słoneczny dzień 14 czerwca dzieci z naszego przedszkola wraz z paniami wyruszyły w wyjątkową podróż. Autokary przeniosły ( zawiozły) nas w świat średniowiecza. Znaleźliśmy się w pięknym zamku, pośród dworzan i rycerzy. Mieszkańcy tego wyjątkowego miejsca przywitali nas uroczyście i oprowadzili po komnatach. W jednej z nich wystąpili przed nami w inscenizacji baśni „Piękna i Bestia”. Po spektaklu zatańczyliśmy w takt muzyki dawnej i współczesnej, a kilka chwil później poznaliśmy tajniki wyrabiania i wypiekania chleba. Najwięcej jednak radości przyniósł dzieciom średniowieczny plac zabaw a w nim zjeżdżalnie, chatki, wieże i mosty. Jesteśmy przekonani, że ta nietypowa, żywa lekcja historii na długo zapadnie w sercach naszych dzielnych rycerzy i pięknych księżniczek.

Króliczki w przedszkolu
12 czerwca w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z króliczkami. Pan Paweł, tata Tomka z grupy młodszych starszaków opowiedział nam o swojej hodowli. Przyniósł pokazać dzieciom różne rasy króliczków, które od razu podbiły serca naszych przedszkolaków. Dzieci w swoich grupach mogły zobaczyć zachowanie małych zwierzaków: w jaki sposób się poruszają, myją, co robią kiedy się boją? lub kiedy są ciekawe. Pan Paweł cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania, mówił o tym jakie są cechy charakterystyczne różnych ras, w jaki sposób opiekuje się króliczkami. Dzieci były ciekawe co jedzą, gdzie mieszkają ? Króliczki odważnie kicały po dywanie i podchodziły do dzieci, które tylko czekały na to, aby móc je pogłaskać. Tomek nasz przedszkolak został bohaterem, wszystkie dzieci zazdrościły mu małych przyjaciół.

Pokaz tenisa ziemneg
12 czerwca w naszym przedszkolu odbył się pokaz tenisa ziemnego przeprowadzony przez firmę BKT Advante z Bielska-Białej. Trenerzy wyposażeni w sprzęt sportowy zaprezentowali dzieciom na sali gimnastycznej konkurencje, w których może wziąć udział dziecko po ukończeniu 5 roku życia. Wśród przedszkolaków są dzieci, które grają już wspaniale w tenisa i podczas spotkania miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Dzieciaki, które nie miały wcześniej stycznści z tą dyscypliną mogły poćwiczyć z trenerami, a także próbować swoich sił w grze. Zdecydowana większość przedszkolaków była bardzo zainteresowana sportem, dzieci z zapałem garnęły się do rakiety tenisowej, wielu z nich zapragnęło uprawiać ten sport aktywnie. Trenerzy zapraszają na szkolenia dla dzieci zgodnie z wytycznymi programu play & stay.

Wyjazd do Teatru
7 czerwca dzieci należce do Kółka Teatralnego wzięły udział w wydarzeniu, które podsumowało ich artystyczne dokonania i nagrodziło wysiłek włożny w występy i zajęcia. Udały się na wycieczkędo Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie obejrzały spektakl pt ”Kopciuszek”. Po zakończeniu przedstawienia dzieci zostały zaproszone przez aktorów na scenę, gdzie poznały lalki oraz sposoby ich animacji. Każdy z małych aktorów mógł ożywić pacynki, kukły, marionetki i jawajki. Po zabawie udaliśmy się za scenę i szukaliśmy rekwizytów z obejrzanego przedstawienia. W dalszej części warsztatów aktorzy opowiadali nam, jak powstaje profesjonalne przedstawienie i jak wiele osób musi nad tym pracować Odwiedziliśmy panią  krawcową, która właśnie szyła stroje do kolejnego występu, pracownię oraz warsztat stolarski, gdzie powstają dekoracje oraz nowe lalki. Obejrzenie spektaklu a potem warsztaty, dzięki którym mogliśmy zobaczyć wszystkie zakamarki teatru to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci młodych i obiecujących adeptów sztuki teatralnej.

Wizyta w Szkole Podstawowej Nr 4             
6 czerwca dzieci z grupy IV i V, które przygotowują  się do pójścia do szkoły miały okazję  się przekonać , co ich czeka od września. A to za sprawą spotkania jakie odbyło się w sąsiadującej z nami Szkole Podstawowej Nr 4. Najpierw oglądaliśmy lekcję Wychowania Fizycznego klasy 4. Następnie gościliśmy w klasie 3, gdzie uczniowie wykonali dla nas utwór grany na pałeczkach i rurkach. W dalszej części spotkania odwiedziliśmy szatnię, bibliotekę, pracownię informatyczną i świetlicę. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w Izbie Regionalnej, w której mogliśmy  zobaczyć stare i zabytkowe przedmioty. Bardzo dziękujemy za tą moĹźliwość oswojenia się ze szkolną rzeczywistością.

Starszaki z grupy IV robią pizzę
29 maja przedszkolaki z grupy IV uczyły się robić pizzę w pizzerii "Pietro" w naszym mieście. Pan pizzermen zdradził nam tajemnice przygotowania ciasta, a przede wszystkim jego składniki, następnie dzieci mogły przy jego pomocy zrobić własną pizzę.  Starszaki z wielką ochotą garnęły się do udekorowania pizzy, każdy chciał dodać coś od siebie, znaleźliśmy wśród zespołu wiele smaków i gustów kulinarnych ;D Pan pizzermen zaprezentował piec do wypiekania pizzy i upiekliśmy nasze "dzieła", które "na gorąco" zniknęły z talerzy i smakowały ogromnie! Dziękujemy pizzermenowi za dobrą lekcję !

Prosimy o Wasze głosy!
Katolickie Przedszkole bierze udział w konkursie „Najpiękniejsze miejsce w Twojej okolicy”. Codziennie można oddawać głosy na zdjęcie promujące nasze przedszkolaki. Oto link:
http://konkurs.przyjacielenatury.pl/galeria,oddaj-glos,614.html
Konkurs trwa do końca maja, więc liczy się każdy głos, za którego z góry dziękujemy!

Święto Rodzinki
W dniach 21, 22, 23, 24 i 28 maja nasze przedszkole zorganizowało święto na cześć miłości, czułości i bezpieczeństwa, czyli Święto Rodzinki. Codziennie kochane mamy, wspaniali tatusiowie a nawet młodsze rodzeństwo naszych przedszkolaków tłumnie zbierało się na sali by wspólnie obchodzić nadchodzące bardzo ważne wydarzenia: Dzień Mamy, Dzień Taty i oczywiście Dzień Dziecka. Atrakcji było wiele: przedstawienia, wiersze, wesołe piosenki, tańce, prezentacje multimedialne. Całusom i uściskom nie było końca. Z niejednego matczynego oka pociekła łza szczęścia i dumy. Tatusiowie też nie ukrywali wzruszenia. Dzieci wyśpiewały i wytańczyły to, co jeszcze trudno wyrazić im słowami.

Przedszkolaki w liceum
24 maja przedszkolaki z grupy IV miały okazję gościć w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie na pokazowych zajęciach fizyczno-chemicznych. Spotkanie to przygotowały specjalnie dla naszych przedszkolaków nauczycielki z fizyki i chemii wraz z uczniami Liceum. "Wybuchowe laboratorium chemiczne" zrobiło na nas wspaniałe wrażenie, a przedszkolaki z zachwytem przeżyły to wydarzenie. Dzieci mogły obserwować chemiczną pianę i fajerwerki, barwienie cieczy, a także spożywczych składników, ogień i różności z nim związane, zjawiska fizyczne i grawitacyjne, a także przeróżne "triki" chemii i fizyki, które zaprezentowali licealiści. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania przedszkolakom zajęć!

XII Spotkania Artystyczne
W czwartek 16 maja na gościnnej scenie Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się XII Spotkania Artystyczne Przedszkolaków gminy Czechowice-Dziedzice. Brały w nich udział dzieci z prawie wszystkich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu naszej gminy.  Nie mogło też zabraknąć dzieci z naszego przedszkola.  W tym roku reprezentowała je Grupa IV, która przygotowała dwa wyjątkowe tańce. Dziewczynki zaprezentowały się w choreografii z chustami, a chłopcy z pomocą parasoli tańczyli do „Deszczowej Piosenki”. Starszaki godnie reprezentowały nasze przedszkole i wywalczyły cenne nagrody.

Spotkanie ze Strażakami
Środa 15 maja była dniem szczególnie wyczekiwanym z uwagi na fakt, że właśnie wtedy dzieci z wszystkich grup wybrały się z wizytą  na Posterunek Zakładowej Straży Pożarnej LOTOS, która ma siedzibę nieopodal naszego przedszkola. Zajęcia w terenie rozpoczęły się od wyjazdu wozu strażackiego na syrenie oraz omówienia stroju, w jakim dzielni strażacy ratują ludzkie życie. Gospodarze pozwolili dzieciom zaglądnąć w każdy zakamarek pojazdu, przymierzyć hełmy, plecaki z butlami, pryskać wodą. Omówili sytuacje zagrożenia i zasady postępowania w ich przypadku. Dzieci  z uwaga słuchały słów Strażaków i coraz bardziej zachwycały się ich dzielną postawą. Najbardziej emocjonującym momentem całego spotkania była możliwość zajęcia miejsca w wozie strażackim. Na koniec tych ciekawych zajęć Strażacy obdarowali dzieci słodyczami oraz zabawkami. Przedszkolaki w podziękowaniu przygotowały piękne prace, albumy i plakaty.

Mali Wolontariusze
W codziennej pracy nauczyciele naszego przedszkola starają się przekazywać dzieciom idee szacunku dla ludzi i niesienia bezinteresownej pomocy. Pomaga w tym współpraca z zaprzyjaźnionymi Wolontariuszami i akcje, które razem podejmujemy. W piękny, wiosenny dzień, 26 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili zacni goście – mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” i Ośrodka Dziennego Pobytu w naszym mieście. Najpierw dzieci zaprosiły gości na ucztę dla ducha czyli występ małych aktorów z Kółka Teatralnego. Przedszkolaki włożyły w przedstawienie całe swoje serce, a tym samym wzruszyły i rozradowały przybyłych gości. W drugiej części spotkania Młodzież ze Szkolnego Wolontariatu i Koła PCK Gimnazjum Publicznego Nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach przygotowała ucztę dla ciała czyli słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Dzień ten był dowodem na to, że wspólnie spędzony czas, miła atmosfera oraz satysfakcja płynąca z pomagania naprawdę łączą pokolenia.

Teatr Moich Marzeń
24 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Miejskiego Domu Kultury na przedstawienie ”O Czerwonym Kapturku, czyli do prawdy po sznurku”. Teatr Moich Marzeń zaprosił przedszkolaki na całkiem nową odsłonę znanej bajki. Z natury zły wilk jest dżentelmenem, a czarnym charakterem okazuje się podstępna wiewiórka. Perypetiom dziewczynki wędrującej do chorej babci przygląda się mądra sowa, która pomaga jej ocenić sytuacje i dokonać właściwych wyborów. Poza ważnym morałem płynącym z przedstawienia, zachwycające były także kostiumy, scenografia, a przede wszystkim muzyka, którą dzieci nuciły długo po opuszczeniu kurtyny.

Dzień Ziemi
Każdego dnia świat, w którym żyjemy zachwyca nas swoim pięknem. Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem, dlatego szacunku do niej powinniśmy uczyć od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość dziecka na piękno natury, chronimy środowisko i dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń. 22 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się dzień pod hasłem „Nie zaśmiecaj Naszej Planety”. Realizując program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” powiedzieliśmy sobie między innymi o segregacji śmieci i pod hasłem „Posegregowane śmieci to porządek i ład, a tego pragnie Świat” wyruszyliśmy porządkować naszą najbliższą okolicę.

XVII Marsz Ekologiczny i Konkurs Wiedzy Ekologicznej
W piątek, 19 kwietnia wszystkie grupy z naszego przedszkola założyły ekologiczne emblematy, opaski, wzięły do rąk kwiaty i transparenty mówiące o ochronie przyrody. Tak przygotowane ruszyły na Plac Jana Pawła II, by o godzinie 9:30 spotkać się z rówieśnikami z innych przedszkoli i wspólnie wyrazić konieczność ochrony naszej planety oraz pokazać, że jej los nie jest dzieciom obojętny. Z przedszkolakami spotkali się między innymi Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Bernadetta Klimek. Przedstawiciele miasta wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy, książki i słodycze. Po tym spotkaniu Przedszkolaki z Przedszkoli nr 2, 5, 8 i 11 udały się do naszego przedszkola, by wziąć udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej. Dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z zakresu ochrony środowiska i zasłużyli na miano zwycięzców. Mamy nadzieję, że postawa dzieci i ich  zaangażowanie zainspiruje dorosłych do działań zgodnych z naturą.

Przedstawienie Kółka Teatralnego „Kłopoty Wróżki Pelagii”
W oczekiwaniu na upragnioną wiosnę dzieci z Kółka Teatralnego przygotowały kolejne przedstawienie. Tym razem spektakl opowiadał historię młodej wróżki o imieniu Pelagia (w tej roli Oliwka), która była tak zapracowana, że spełniała wszystkie życzenia, jakie tylko usłyszała. W wyniku tej źle pojętej dobroci narobiło się sporo zamieszania. Stokrotki (Natasza, Iwonka, Milenka, Wiktoria, Amelka, Dobrusia, Marta, Zuzia, Ola, Laura) poprosiły o wiosnę, Dorotka (Victoria) o pełne pysznych owoców lato, kochający spanie Miś (Igor) o zimę, a Skrzaty (Jaś, Tymek, Filip B., Filip F., Kuba) o to, by do lasu nie przychodziły dzieci, które śmiecą. Spełnienie tych życzeń niosło za sobą poważne konsekwencje i sprowadziło by na świat niechybną katastrofę. Na szczęście w porę zainterweniowała Babcia Wróżka (Martynka), która zwykłym słówkiem „Przepraszam” odczarowała to, co narozrabiała Pelagia. Mali aktorzy wystąpili w dwóch spektaklach. Na premierę zaproszeni byli Rodzice i bliscy, dwa dni później przedstawienie zobaczyły przedszkolaki wraz z paniami.

Dzień Marchewki
5 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Marchewki. Fakt ten nie mógł ujść uwadze ani przedszkolakom ani paniom, przecież każdy z nas wie, że marchewka zbawiennie działa na nasz organizm, poprawia koloryt skóry, funkcjonowanie układu pokarmowego i oczywiście jest bardzo smaczna. Już od rana w przedszkolu można było zaobserwować ten sympatyczny kolor, co wprawiło wszystkich w doskonałe humory. Najpierw podczas zajęć poznawaliśmy marchewkowe ciekawostki, wykonywaliśmy zadania i oczywiście zajadaliśmy się marchewkowymi przysmakami. Po skończonej pracy spotkaliśmy się wszyscy na sali, by świętować Dzień Marchewki. Zabawa była bardzo udana i jesteśmy przekonani, że teraz dzieci jeszcze chętniej będą sięgać po tego pomarańczowego przyjaciela.

Wiosna w muzyce
Agencja Artystyczna "METRUM-FORTE" prowadzi działalność dydaktyczną na terenie przedszkoli w zakresie poznawania budowy instrumentów muzycznych, historii muzyki, nauki piosenek oraz ogólnego umuzykalnienia dzieci.
W czasie spotkania, które odbyło się w naszym przedszkolu 25 marca omawiana była obecna pora roku, a raczej pora bardzo przez wszystkich wyczekiwana - wiosna. Dowiedzieliśmy się czym się charakteryzuje, jak wiosną zachowują się zwierzęta, jak przyroda budzi się z zimowego snu. Do tematu dopasowane były oczywiście piosenki. Wspólnym śpiewom towarzyszył także taniec i zabawa.

Konkurs na „Najładniejszą Pisankę” rozstrzygnięty
Na konkurs wpłynęły, aż 34 prace. Wszystkie pisanki były bardzo piękne i pomysłowo wykonane. Gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom. Dziękujemy także rodzicom za zaangażowanie i wspieranie swoich pociech.

Zwycięzcy:
I Miejsce  August Kiermasz gr. III
II Miejsce Patrycja Drzyżdżyk gr. II
III Miejsce Natasza Barańska gr. V

Wyróżnieni:
Antonina Lebryk gr. III
Daniel Woronowski gr. I
Nina Pępek gr. III
Laura Ciupka gr. II
Wiktoria Rzepecka gr. V
Karol Szostak gr. IV
Oliwia Wydra gr. V
Aleksandra Durma gr. II

Akcja "Pola Nadziei"
Pola Nadziei to coroczna kampania szerząca ideę pomocy chorym. Jej drugim ważnym celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzież na potrzeby cierpiących. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, zbierane są  fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. W tym roku nasze przedszkolaki również zapragnęły wziąć udział w tej akcji. Jak? Własnoręcznie wykonały kilkadziesiąt żonkili z papieru, a następnie przekazały je zaprzyjaźnionym Wolontariuszom ze Szkolnego Wolontariatu Gimnazjum Publicznego Nr 3 w naszym mieście. Starsi koledzy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, a każdemu kto zdecydował się wesprzeć akcję wręczyli żonkila. Tak zebrane środki przekazane zostaną Domowemu Hospicjum w Czechowicach-Dziedzicach.

Święto Dzikich Zwierząt
Już niedługo Trzecioklasiści z Gimnazjum Katolickiego opuszczą szkolne mury i udadzą się w dalszą edukacyjną drogę. Obecnie zastanawiają się nad kierunkiem, jaki powinni wybrać. Z pomocą przychodzi pani pedagog, która organizuje im spotkania z przedstawicielami różnych zawodów. 12 marca gimnazjaliści zawitali do sali przedszkolnej by poznać specyfikę pracy z dziećmi. Najpierw obserwowali zajęcia grupy V, następnie zostali zaangażowani do wspólnej zabawy z przedszkolakami. Z uwagi na temat tygodnia „ZOO” młodzież i dzieci zapoznali się z ciekawostkami z życia dzikich zwierząt, udali się w podróż do odległej Afryki i tam świętowali ciesząc się swoją obecnością. Finałem zajęć była możliwość sprawdzeni przez gimnazjalistów swoich pedagogicznych kompetencji. Dzieci podzielone zostały na grupy, dołączyły do nich starsze koleżanki, a męska część klasy stała się przedmiotem dziecięcej ekspresji. Efekty pracy można zobaczyć w galerii.

Starszaki robią pizzę
8 marca, nie tylko z okazji Dnia Kobiet ale przede wszystkim z powodu tematu, tygodnia jakim była Unia Europejska, dzieci z grupy V wybrały się do pizzerii, by samodzielnie przygotować włoski przysmak. Z pomocą kucharza Starszaki uformowały trzy placki, doprawiły je sosem i samodzielnie komponowały składniki. Do wyboru były pomidory, papryka, kukurydza, cebula oraz oczywiście ser. Po kilkunastu minutach od skończenia pracy zapach pizzy roznosił się już po całym pomieszczeniu, a na stołach dzieci zobaczyły efekt swojej pracy. Było pysznie...

Bal Karnawałowy
W piękny, zimowy poranek, 7 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Na ten dzień przedszkolaki czekały bardzo długo. Z samego rana  w progach naszej placówki pojawiały się wróżki, księżniczki, motylki, żabki, biedronki oraz piraci i kowboje. Wszystkie grupy wraz z paniami dały się ponieść wesołym tańcom i atrakcjom. Do wspólnej zabawy zapraszał POPEK – wesoły klaun oraz jego przyjaciel Smok. Tego dnia nie zabrakło także słodkości (w końcu to Tłusty Czwartek), dzięki którym przedszkolaki mogły nabrać sił i energii do dalszych zabaw. Dzieci z pewnością zapamiętają na długo ten wspaniały dzień i odliczają już czas do następnego balu karnawałowego.

Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to co roku niezwykłe przeżycie. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez, radości. Przedszkolaki witały swoich drogich gości na odświętnie przygotowanej sali.  Mali artyści już od samego rana z niecierpliwością czekali na zaproszonych gości. Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanym dla nich programie artystycznym. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, składały życzenia  i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka zakręciła się w oku. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Na zakończenie części artystycznej przedszkolaki przybyłym gościom wręczyły samodzielnie wykonane laurki i własnoręcznie przygotowane prezenty. Do życzeń składanych Babciom i Dziadkom przez ich pociechy dołączyli się także nauczycielki i pani dyrektor. Po oficjalnej części goście zaproszeni zostali na herbatę i słodki poczęstunek, a wnukowie mieli wreszcie czas na swobodne przytulanie się do Dziadków!

Dzień Kosmiczny
W styczniu w grupie III i IV odbył się niezwykły dzień. Dzieci i panie zmieniły się w Kosmitów i wyruszyły w pełną przygód podróż po Wszechświecie. Wszystko rozpoczęło się na planecie ZIEMIA, stamtąd właśnie wystartowała rakieta. Wędrując po KOSMOSIE zwiedzili wiele ciekawych planet Układu Słonecznego, a na każdej z nich, czekały na nich różne kosmiczne konkurencje. Wcale nie było łatwo, ale dzięki wytrwałości, odwadze i umiejętnościom zdobytym podczas zabaw w przedszkolu udało się wykonać wszystkie zadania.

Konkurs na najpiękniejszego Aniołka rozstrzygnięty
Dziękujemy bardzo wszystkim dzieciom i ich rodzicom za wzięcie udziału w konkursie. Zainteresowanie było bardzo duże. W konkursie wzięło udział 37 wyjątkowych prac. Niestety nie wszystkie mogliśmy nagrodzić, a wybór był ogromnie trudny.

ZWYCIĘZCAMI ZOSTALI:
1 miejsce :
Lucjan Sęk (grupa 3)
Karol Szostak (grupa 4)

2 miejsce:
Sebastian Brunowski (grupa 3)
Laura Fic (grupa 2)

3 miejsce:
Victoria Okolus (grupa 5)
Natasza Barańska (grupa 5)

WYRÓŻNIENI ZOSTALI:

    Bartek Szmid (grupa 1)
    Ola Durma (grupa 2)
    Tymoteusz Ufa (grupa 2)
    Przemek Bolek (grupa 3)
    Marta Knycz (grupa 3)
    Nina Pępek (grupa 3)
    Amelka Ungehojer (grupa 3)
    Amelka Stawowczyk (grupa 3)
    Ola Bąk (grupa 4)
    Pola Waleczek (grupa 4)
    Wiktoria Rezpecka (grupa 5)
    Oliwia Wydra (grupa 5)

GRATULUJEMY WSZYSTKIM PRZEDSZKOLAKOM!
Informujemy, że aniołki zgłoszone do konkursu można teraz oglądać na wystawie w GALERII EXLIBRIS:
FILIA NR 10 MIEJSKIEJ
BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ,
UL. WĘGLOWA 56
Zachęcamy do obejrzenia wystawy, która będzie trwała od 08 do 25 stycznia.

Przedszkolaki w Betlejem
4 stycznia dzieci z naszego przedszkola wybrały się w niezapomnianą podróż do Betlejem. I choć było to Betlejem Strumieńskie, atmosfera tego miejsca niczym nie ustępowała temu sprzed 2 tysięcy lat. Wokół Świętej Rodziny zebrała się gromada zwierząt. Na odwiedzających czekał osioł Pawełek, wielbłąd Czesio, było też stadko owiec, alpak, huculskie konie, kuce i po raz pierwszy goszczące w tym miejscu strusie. Nie brak także kur, kaczek, bażantów, indyków, królików, gołębi a nawet pawi. Kiepska aura nie była w stanie przyćmić zachwytu naszych przedszkolaków i radości z obecności w takim miejscu, a ciepła, słodka herbatka smakowała jak nigdy wcześniej.

Jasełka
20 i 21 grudnia 2012 roku dzieci należące do Kółka Teatralnego wystąpiły w Jasełkach. W tym roku wspomagali ich uczniowie Gimnazjum Katolickiego pod kierunkiem pani mgr Bożeny Drozdek i pana mgr Sławomira Błachuta. Bożonarodzeniowa historia opowiada o trudnym losie Dziewczynki z zapałkami. Bohaterka na swej drodze spotyka nieżyczliwych ludzi, którzy niewzruszeni jej losem zajmują się gorączkowymi przygotowaniami do świąt. Za sprawą Aniołów przenosi się do ubogiej stajenki, w której Maryja i Józef  witają pasterzy oraz Trzech Króli. Tam znajduje ciepło i miłość bijącą od Świętej Rodziny. Wszyscy mali i duzi aktorzy bardzo zaangażowali się w przygotowania do przedstawienia i sam występ. Śpiewając kolędy i wygłaszając swoje role pomogli sobie i widzom głęboko przeżyć betlejemską noc.

Wigilia w przedszkolu    
Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres roku. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, wręczania prezentów bliskim. W przedszkolu to również wyjątkowy okres. Oprócz świątecznych ozdób i dekoracji – wszyscy przygotowujemy Wigilię. 20.12.2012 roku  przedszkolaki wspólnie z nauczycielkami dekorowały stół wigilijny kultywując przy tym tradycje świąteczne. Gdy wszystko było już gotowe, podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Następnie każda grupa przedszkolna zajęła miejsca przy odświętnie nakrytych stołach, aby zjeść wspólny posiłek. Potrawy były tradycyjne,   przygotowane przez panie kucharki i nawiązywały oczywiście do tradycji wigilijnego stołu. Kolędy oraz płonące świeczki wpłynęły na uroczysty, świąteczny nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wigilia to szczególna uroczystość w naszym przedszkolu, to wyjątkowe wydarzenie, które integruje całą społeczność przedszkolną. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

Wizyta Świętego Mikołaja
Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do Przedszkola długo oczekiwany gość. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które specjalnie dla Niego wykonały. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je oczywiście prezentami.

GÓRA GROSZA 26.11. – 07.12. 2012
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie. Każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance. Zebrane pieniądze Towarzystwo Nasz Dom przekaże na pomoc dla najbardziej potrzebujących Domów Dziecka, Rodzinnych Domów Dziecka i Zawodowych Rodzin Zastępczych. Zachęcam do przyłączenia się do akcji Góra Grosza.

Podróż do Brzechwolandii
Brzechwolandia to wspaniała kraina, którą 26 listopada odwiedziły nasze przedszkolaki. Powodów taj wizyty było wiele. Po pierwsze - dzięki niej można zapomnieć o wszystkich zmartwieniach, przenieść się w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki. Po drugie - Brzechwolandia uczy, jak powinno się w życiu postępować. Często przecież zapominamy o dobrym zachowaniu w domu, w szkole, na podwórku… Po trzecie - to okazja poznania wspaniałych wierszy polskiego poety, który właśnie dla was rymował piękne strofy („Leń”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe”, „Atrament”, itp.) Po czwarte - byliśmy świadkami niesamowitych przygód, które tylko w Brzechwolandii zdarzyć się mogły.

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Bestwinie
W piątek, 23 listopada, dzieci z grupy młodszych straszaków razem z panią Anią i panią Wiolą wyruszyły na wycieczkę pełną wspomnień „jak to dawniej bywało”. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci w muzeum, gdzie poznaliśmy różne maszyny rolnicze, którymi jak się okazało nie tak dawno posługiwano się w gospodarstwach. Dzieci dowiedziały się jak dawniej podróżowano i były bardzo zdziwione, że były czasy, kiedy nie było samochodów. Przedszkolaki miały okazję poznać, jak robiono chleb - od ziarenka. Mieliły mąkę, robiły ciasto na zakwasie i mogły poczuć zapach pieczonego chleba. Na zakończenie usiedliśmy do wspólnego stołu, gdzie każdy ze smakiem zajadał się kromką chleba z masłem, popijając go bestwińską herbatą z ziół. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała, a upieczony przez nas chleb zabraliśmy do przedszkola, aby pochwalić się swoim wypiekiem i poczęstować panie, dzieci z przedszkola oraz rodziców.

Konkurs recytatorski i Jesienny Podwieczorek Poetycki
7 listopada dzieci należące do Kółka Teatralnego brały udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Jesiennej. Po kilkutygodniowych przygotowaniach i próbach przedszkolaki zaprezentowały się w utworach polskich twórców. Kubuś wyjaśnił nam, czy jesień podróżuje pociągiem. Amelka zdradziła, jaki jest najmodniejszy kolor włosów o tej porze roku. Milenka zamieniła się w jesienną wróżkę, a Filip przekonywał nas, że pomimo deszczowej pogody można nie tracić dobrego humoru. Jaś oraz Natasza opowiedzieli o ulubionym zajęciu spacerujących po parku dzieci, czyli tworzeniu bukietów z liści. Martynka opowiedziała o leśnym spotkaniu z jeżem a Victoria i Wiktoria wyjaśniły konieczność opiekowania się zwierzętami w zimie. Filip rozwiązał zagadkę, dlaczego właśnie jesienią ptaki odlatują do ciepłych krajów. Iwonka zaprosiła nas do tańca jesiennych liści a Wiktor opowiedział o pracowitym wietrze, który o tej porze roku ma wiele spraw do załatwienia. Laura w poetycki sposób obiecała dokarmiać ptaki, Zuzia opowiedziała o smutnym deszczu, natomiast Marta udzielała cennych rad na jesienne chłody. Tymek sprawdził matematyczne zdolności uczestników spotkania a Igor podsumował dokonania jesiennych miesięcy. Dobrusia wcieliła się w rolę przeziębionego listopada a Oliwka przedstawiła pożegnalny „List jesieni”. Podczas konkursu wyróżnione i nagrodzone zostały wszystkie dzieci, ale na miano Mistrza Recytacji zasłużyły szczególnie Wiktoria, Milenka, Amelka i Victoria.

Tydzień później dzieci wystąpiły na zorganizowanym dla Rodziców Podwieczorku Poetyckim. Podziękowały im w ten sposób za przygotowanie do konkursu.


Kurs Pierwszej Pomocy dla dzieci
W piątek, 26 października nasze przedszkole odwiedzili uczniowie Gimnazjum Publicznego Nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach. Młodzież tworząca grupę Szkolnego Wolontariatu oraz Szkolnego Koła PCK zorganizowała dla naszych dzieci zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowia oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia życia. Wstępem do warsztatów było przedstawienie, którego główny bohater - Staś miał problemy z utrzymaniem higieny i jak ognia unikał wody i mydła. W śnie przeniósł się do Brudasowa czyli krainy gdzie razem z cesarzem panowały bakterie, zarazki i wirusy. Tam zrozumiał, że to one są przyczyną jego ciągłych chorób i postanowił zmienić swoje nawyki. W drugiej części dzieci uczyły się postępowania w razie wypadków, trenowały układanie poszkodowanego w pozycji bocznej, opatrywanie ran, a nawet mogły poćwiczyć masaż serca na manekinie. Mamy nadzieję, że umiejętności i wiedza zdobyte podczas warsztatów zostanie dzieciom w pamięci, lecz tym samym życzymy im by nie musiały z niej korzystać.
cony do czerwonej skrzynki „wyrusza” w podróż. Najpierw trafia na sortownię i jest przydzielany do odpowiedniego regionu. Później otrzymuje go listonosz, który segreguje listy w celu ułatwienia sobie pracy. Następnie listy lądują w torbie listonosza, żeby ostatecznie trafić do skrzynki adresata. Na zakończenie spotkania pan Sebastian wręczył dzieciom paczkę, w której jak się okazało były słodkości przekazane przez pracowników naszej czechowickiej poczty, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy.


Program KINO PRZEDSZKOLE

Kino Przedszkole jest programem tworzonym przez parę pasjonatów – filmoznawców, którzy od lat zajmują się edukacją audiowizualną dzieci. Propozycja dla przedszkolaków to tematyczne cykle filmów krótkometrażowych ze Studia Filmów Rysunkowych z Bielska - Białej, poprzedzone zabawami edukacyjnymi. Pierwsze, październikowe spotkanie związane było z Dzikim Zachodem. Do zabawy zapraszali Bolek i Lolek, którzy dzielnie stawiali czoła bandytom. Przedszkolaki poznały charakterystyczne cechy i atrybuty kowboja i szeryfa, ale przede wszystkim powiększyły swoja filmowo-medialną wiedzę.

Wizyta w Urzędzie Miejskim

W środę, 10 października br. w Urzędzie Miejskim odbyła się lekcja patriotyzmu dla dzieci z Przedszkola Katolickiego. Przedszkolaków ugościł Zastępca Burmistrza Paweł Mrowiec. Mali goście wzięli udział w pogadance na temat patriotyzmu i ojczyzny, także tej lokalnej, tworzonej przez gminę i region, w którym leżą Czechowic-Dziedzice. Wspomniany został św. Andrzej Bobola - patron miasta, którego wizerunek widnieje w herbie i na miejskiej fladze. Przedszkolaki wykazały się znajomością głównych zadań burmistrza, a następnie pochwaliły się czym zajmują się w przedszkolu. Na pamiątkę tego spotkania Zastępca Burmistrza Paweł Mrowiec wręczył dzieciom upominki, dzieci natomiast odwdzięczyły się dyplomem i prezentacją umiejętności recytatorskich.

Pasowanie na przedszkolaka

5 października w naszym przedszkolu odbyło się pasowanie na przedszkolaka. To szczególnie ważne wydarzenie dla nowo przyjętych dzieci, ponieważ maluchy stają się w tym dniu pełnoprawnymi przedszkolakami. Uroczystość rozpoczęła się od programu artystycznego. Maluszki starały się jak najlepiej zaprezentować przed rodzicami i starszymi kolegami. Dzieci pięknie tańczyły, śpiewały i z dumą recytowały pierwszy w swojej karierze przedszkolnej wierszyk. Pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka przy pomocy magicznej kredki. Starsze grupy tj.: „Średniaczki”, „Młodsze Starszaki” oraz „Starszaki” przedstawiły swój program artystyczny recytując, śpiewając i tańcząc dla najmłodszych. Starsze przedszkolaki wraz z wychowawczyniami dołożyły wszelkich starań aby pokazać nowym kolegom jak miło i wesoło jest w naszym przedszkolu. Na koniec uroczystości Maluszki otrzymały „Rogi obfitości”, które były nagrodą za ich wielkie starania.

Wizyta Policjantów

W środę, 26 września nasze przedszkole odwiedzili panowie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Czechowicach  - Dziedzicach. Wszystkie przedszkolaki bardzo czekały na tę wizytę. Pojawienie się gości wywołało wielkie zaciekawienie na twarzach  naszych podopiecznych. Policjanci zaczęli od prezentacji munduru i szczegółowo opisali swój ubiór. Dzieciaki mogły przymierzyć policyjną czapkę, kamizelkę odblaskową i kuloodporną, obejrzeć prawdziwe kajdanki, policyjny lizak, sygnalizator do zatrzymywania pojazdów w nocy oraz krótkofalówkę. Policjanci opowiedzieli także na czym polega ich praca. Następnie panowie udzielili wszystkim przedszkolakom kilku dobrych rad dotyczących zasad ruchu drogowego, bezpiecznego zachowania i  tego jak spędzać czas wolny. Na koniec dzieci czekała prawdziwa niespodzianka. Panowie pokazali nam wspaniały wóz policyjny i zademonstrowali jak działa syrena. Ten pokaz spodobał się szczególne chłopcom, którzy po spotkaniu zadeklarowali chęć pójścia w ślady naszych gości. Na zakończenie dzieci podziękowały policjantom za ciekawą lekcję i pokaz. Wręczyły im własnoręcznie wykonane laurki i albumy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy obu panom za ciekawą lekcję i poświęcony czas.

Rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny

Po atrakcjach wakacyjnych wróciliśmy do naszego przedszkola, by na nowo rozpocząć wielką przygodę z zabawą i rozwojem. Nowy rok przyniósł wiele zmian w życiu naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że będzie obfitował w same dobre wydarzenia i da szanse na jeszcze lepsze wzrastanie naszych małych podopiecznych. Całej naszej „przedszkolnej rodzince” – dzieciom, rodzicom i pracownikom - życzymy zdrowia, radości, wytrwałości, pogody ducha i satysfakcji ze wspólnej pracy.